بانو خبر | اولین مرجع تخصصی اخبار بانوان خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۳۹۶/۰۴/۲۱ - ۱۹:۵۲ چاپ مطلب ارسال به دوستان
متخصص کودکان مطرح کرد:

۲۵ درصد کودکان دچار اختلال خواب هستند/ ترشح هورمون رشد در هنگام خواب کودکان

به طور کلی، حدود ۲۵ درصد از کودکان دچاراختلالات خواب هستند، علی رغم تصورات عموم این اختلالات بسیار شایع هستند و در بعضی از منابع حتی عنوان میشود که تا ۵۰ درصد از کودکان به نوعی دارای اختلال خواب ( مقطعی و دائمی) هستند.گاهی اوقات اختلال در خانواده ها پذیرفته شده و دیگر به عنوان پدیده اختلال به آن نگاه نمی شود و این موضوع در خانواده ریشه پیدا کرده است.

به گزارش بانوپرس؛ اختلال های خواب در بچه ها شایع است اما به دلیل تظاهرات متفاوت این اختلال ها و بروز آن به صورت رفتاری و یادگیری و عصبی- رفتاری کمتر تشخیص داده می شوند.

با توجه به اهمیت و شیوع اختلال های خواب در کودکان لازم است والدین و دست اندرکاران آموزش کودکان با اختلالات خواب و درمان آن آشنایی داشته باشند. مشکلات خواب کودکان از جمله مسائلی است که ممکن است روی خانواده تاثیر منفی زیادی بگذارد.

خواب دریچه ای به عملکرد اجتماعی، خانوادگی و هیجانی هر فرد است. مشکلات روحی – عصبی و اضطراب های مستمر می توانند باعث قطع خواب شوند و منجر به علایمی هم در روز و هم در شب شوند. والدین می‌دانند که خواب برای سلامت کودک نقشی اساسی دارد. کودکان نیاز دارند هر شب حدود ۹ تا ۱۰ ساعت بخوابند.

انواع اختلال های خواب در کودکان شامل بی خوابی، خواب آلودگی، اختلال های تنفسی وابسته به خواب، کابوس شبانه، اختلال های بیداری، حرکت دادن مداوم اندام در طول خواب، دندان قروچه و شب ادراری است. گاهی اختلال خواب در کودکان خود می تواند منجر به اضطراب یا سایر مشکلات روحی و روانی وی شود.

* کمبود خواب کودکان و بروز رفتارهای مشکل‌زا

برخی مطالعات عنوان می‌کنند که کمبود خواب می‌تواند روی هیجان‌ها، تمرکز و عملکرد کودک در انجام تکالیف تأثیر منفی بگذارد، همچنین روی کیفیت زندگی کل خانواده اثر سوء داشته باشد. خود والدین نیز از بی‌خوابی رنج می‌برند، زیرا با تنش‌های قبل از خواب کودک و خواب منقطع او دست به گریبان هستند و این موضوع باعث می‌شود توانایی آنان برای کنار آمدن با رفتارهای مشکل‌زای کودک کاهش یابد و در نتیجه میان سایر اعضای خانواده نیز تنش ایجاد شود.

دریا صدیقی مشاور و روانشناس کودک درباره اختلالات خواب در کودکان اظهار کرد: اختلال خواب شایع ترین مشکل رفتاری در بین کودکان است و تقریبا از هر پنج مراجعه کودک به پزشک یک مورد مربوط به مشکلات خواب است. اختلالات خواب در کودکان می‌تواند نشانه بیماری‌های روحی مانند افسردگی یا برخی بیماری‌های جسمی مانند مشکلات خونی و تیروئید باشد.‌

وی تصریح کرد: انواع اختلال‌های خواب در کودکان شامل بی خوابی، پرخوابی، اختلالات تنفسی وابسته به خواب، دندان قروچه، کابوس و هراس شبانه و اختلال شب‌گردی است.

* سیکل خواب کودکان در زمان نوزادی با اطفال بزرگتر متفاوت است

این روانشناس کودک عنوان کرد: این اختلالات می توانند در اثر بیماری‌های جسمی یا اختلالات روانی، عوامل ژنتیکی، عوامل استرس زای محیطی و مشکلات روانی به وجود بیایند که حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کودکان در مرحله ای از رشد خود این اختلالات خواب را تجربه می‌کنند.

وی گفت: سیکل خواب کودکان در سنین مختلف متفاوت است و در اکثر موارد والدین به دلیل ناآشنایی با این موضوع کودک خود را دچار بی‌خواب اطلاق نموده و از پزشک درخواست تجویز داروی خواب آور می‌کنند.

صدیقی بیان کرد: سیکل خواب کودکان در زمان نوزادی کاملاً با اطفال بزرگتر متفاوت است و یک نوزاد، اکثر اوقات روز را در خواب به سر می برد، گاهی اوقات مادر با نادیده گرفتن چرت زدن های نوزاد در روز، آنها را جز خواب وی به حساب نیاورده و او را بی خواب و یا بدخواب تصور می‌کند.

وی افزود: گاهی اوقات دلیل بی قراری، بدخوابی و گریستن های نوزاد ناآشنایی مادر با طرز صحیح شیردادن وی و حفظ نظافت جسمانی اش است که با رفع این مشکلات خواب وی منظم می شود.

* اختلال خواب مقطعی و دائمی

دکتر مینو سعیدی، متخصص کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره اختلالات خواب کودکان در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: به طور کلی، حدود ۲۵ درصد از کودکان دچار اختلالات خواب هستند، علی رغم تصورات عموم این اختلالات بسیار شایع بوده و در بعضی از منابع حتی عنوان می شود که تا ۵۰ درصد از کودکان به نوعی دارای اختلال خواب (مقطعی و دائمی) هستند.

وی تصریح کرد: گاهی اوقات اختلال در خانواده ها پذیرفته شده و دیگر به عنوان پدیده اختلال به آن نگاه نمی شود و این موضوع در خانواده ریشه پیدا کرده است، خواب یک فرآیند فیزیولوژیک بوده که در کنترل مغز است، خواب موجب می شود که مغز و بدن استراحت کند و امواجی از مغز صادر شود.

سعیدی معتقد است: در فرآیند خواب هورمون های مهمی ترشح می شود از جمله مهم ترین هورمون ها، هورمون رشد است که بین ساعت ۱۱ تا یک بعد از نصف شب این هورمون در مغز ترشح می شود و این هورمون نقش بسیار مهم در رشد کودکان دارد و علاوه بر رشد قدی فرزندان موجب رشد جسمی و وزنی آنها شده و تاثیر زیادی در اشتهای کودکان و کنترل قندخون حافظه و میزان خواب انسان دارد.

متخصص کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار کرد: خواب نامناسب روی حافظه، توانایی یادگیری تاثیر دارد و بسیاری از مواقع فرزندانی که خوب نمی خوابند، در مدارس درس را خوب یاد نمی گیرند، لازم است پایه ای را تکرار کنند و به این ترتیب به پزشکان مشاوره می دهند و با ریزبینی های پزشکان متوجه می شوند که این گروه از کودکان اختلال خواب دارند، یا این امر ممکن است وابسته به مشکلات جسمی دیگری بوده و به هر صورت خواب نقش های بسیار کلیدی در رشد و تکامل کودک دارد.

سعیدی با تاکید بر اختلال خواب در کودکان بیش فعال گفت: بچه های بیش فعال که در یک جا بند نمی شوند و مدام در حال فعالیت هستند، بسیاری از مواقع خواب خوبی ندارند و کشف کردن این امر و رسیدگی به این کودکان در حیطه کار پزشکان است. به دلیل آنکه ممکن است خانواده ها یا پزشکان به خواب به عنوان بخشی از تکامل طبیعی مغز نگاه کرده و بدان اهمیت دهند طب خواب ایجاد شده تا درباره بهداشت خواب و اختلالات مربوط به خواب بحث و بررسی انجام شود.

* انواع اختلالات خواب در کودکان

متخصص کودکان با بیان اینکه مقاومت کردن در مقابل به خواب رفتن یکی از اختلالات خواب است، اذعان کرد: در حقیقت بی خوابی ها طبقه بندی می شوند، بی خوابی را اختلالی می دانیم که در واقع در شروع، تداوم، طول و کیفیت خواب ایجاد می شود و در صورتی که برای فرد موقعیت خواب کاملا فراهم است، اما نمی تواند بخوابد یا وقتی که خوابیده مکرر بیدار می شود یا خوابش از کیفیت لازم برخوردار نیست و فردای آن روز کودک خسته و خواب آلود است، همه این موارد نوعی از بی خوابی و اختلالات خواب در یک طبقه بندی است.

وی اضافه کرد: شایع ترین اختلالات خواب، بی خوابی ها هستند، برای ایجاد بی خوابی ها یک ریشه تکاملی وجود دارد و معمولا از دوران شیرخوارگی شروع می شوند، زمانی که کودک را عادت می دهیم که در تخت والدین بخوابد و همان جا شیر دهی اش انجام می شود، این فرآیند را تا پایان دو سالگی انجام می دهیم و از همین دوران این امر در ذهن کودک شکل می گیرد. در صورتی که به طور طبیعی و اصول بهداشت خواب کودکان باید از زمان ۶ تا ۹ ماهگی عادت داده شوند که در تخت خودشان بخوابند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره سندرم ناگهانی مرگ شیر خوار که برای والدین نگران کننده است، به خبرنگار ما گفت: گاهی اوقات والدین نگران این امر هستند که کودک در تخت و در اتاق خود خوابید، ممکن است این اتفاق بر سر او بیاید، در صورتی که برای این موضوع هم راهکارهایی وجود دارد. در حقیقت تخت بچه نباید زیاد نرم باشد که اطراف بینی بچه پوشیده شود، تا دو سالگی استفاده کردن از بالش برای بچه ها ممنوع است، در تخت نباید عروسک های بزرگ، بادکنک در گوشه و کنار به عنوان تزئین استفاده شود و باید شرایط ایمنی کاملا فراهم شود، در این صورت کودک بعد از ۶ تا ۹ ماهگی می تواند در تخت و اتاق خودش قرار داده شود.

* اختلال خواب موقعیتی، سیکل های خواب کوتاه کودکان

سعیدی در مورد اختلال خواب موقعیتی تاکید کرد: شایع ترین بی خوابی ها اختلال خواب موقعیتی است، بدان معنا که کودک توسط والدین عادت داده می شود که در شرایط به خصوص و با فراهم شدن زمینه هایی همانند شیر خوردن و خوابیدن و موارد دیگر به خواب برود که اینها جزء اختلالات خواب موقعیتی طبقه بندی می شوند، بدان معنا که کودکان در موقعیت خاصی می خوابند و شرطی می شوند.

متخصص کودکان با اشاره به سیکل های خواب کوتاه کودکان اذعان کرد: به طور کلی کودکان سیکل های خواب کوتاه تری دارند، یعنی در طول شب چند بار بیدار می شوند و این حالت را بزرگترها ندارند، باید زمانی که کودک بیدار می شود روش های آرام سازی مهیا باشد تا بتواند دوباره بخوابد. کودکانی که اختلال خواب موقعیتی دارند، در واقع در طول شب هم چند بار بیدار می شوند و وقتی بیدار شدند نمی توانند دوباره خواب بروند و همین قضیه باعث می شود که بدخوابی پیدا کرده و روند بی خوابی آنها ادامه پیدا کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: گروه دیگر اختلال های خواب این است که کودک در طول روز به شدت خواب آلوده هست و باید این خواب آلودگی طول روز که جزء اختلالات خواب محسوب می شود ریشه یابی شده و درمان شود. بچه های چاق یا کودکانی که لوزه سوم بزرگ یا آبریزش بینی دارند، در طول شب بینی شان گرفته است و از راه بینی نمی توانند نفس بکشند و مرتب در طول شب اکسیژن خونشان کم می شود و از خواب پریده و دوباره می خوابند، همه این عوامل موجب خواب آلودگی طول روز، اختلال در تمرکز و یادگیری این کودکان می شود.

متخصص کودکان در خاتمه گفت: اختلال راه رفتن در خواب، حرف زدن در خواب هم جزو اختلال های خواب طبقه بندی می شوند، باید موارد پیشگیرانه و درمانی برای بهداشت خواب کودکان داشته باشیم. مطالعات نشان می دهند ۵۰ درصد بچه هایی که اختلال خواب دارند ممکن است اختلال روان پزشکی همزمان هم داشته باشند. برای مثال اختلالات اضطرابی با ترس ها و افسردگی همراه است و این اختلالات همراه با اختلالات خواب بوده که ضرورت دارد ریشه یابی و درمان شوند تا کودکان خواب مناسب با رعایت اصول بهداشتی داشته باشند.

آرمان زنان