بانو خبر | اولین مرجع تخصصی اخبار بانوان خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۳۹۶/۰۴/۱۲ - ۲۳:۳۸ چاپ مطلب ارسال به دوستان
سرپرست اداره‌کل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان :

وظیفه دولت تسهیل گری در ایجاد مشاغل است

پس از پیروزی انقلاب اسلامی بانوان جایگاه خوبی پیدا کردند و توانمندی‌های خود را به خوبی به منصه ظهور گذاشتند و با اطمینان می‌گوییم که در استان خوزستان زنان توانمند زیادی داریم که باید بستر اشتغال آنان فراهم شود.

سرپرست اداره‌کل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان گفت: دولت وظیفه تامین تسهیلات را دارد و هیچ‌گونه وظیفه دیگری در این خصوص ندارد اما در کشور ما این نگاه وجود دارد که سیستم دولتی باید تمام کارها را انجام دهد، در حالی که در سایر کشورها دولت تنها نقش ارائه تسهیلات به متقاضیان را دارد.
به گزارش خبرنگار بانوپرس صبح امروز سیده فرانک موسوی در سمینار مشاغل خانگی، توانمندسازی خانواده و معیشت پایدار که در سالن جلسات شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان برگزار شد،اظهار داشت: در کشورهایی که به زنان و توانمندهای آنان اهمیت داده می شود، قطعاً این کشورها از نظر توسعه‌یافتگی و اشتغالزایی پیشرفت بسزایی خواهند داشت.
وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی بانوان جایگاه خوبی پیدا کردند و توانمندی‌های خود را به خوبی به منصه ظهور گذاشتند و با اطمینان می‌گوییم که در استان خوزستان زنان توانمند زیادی داریم که باید بستر اشتغال آنان فراهم شود.
سرپرست اداره‌کل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان با بیان اینکه وظیفه بخش دولتی ایجاد زیرساخت‌ها است گفت: در استان خوزستان زیرساخت‌های ویژه اشتغال بانوان باید پایدارتر از این باشد، باید به شأن و منزلت و نقش مهم بانوان در استان اهمیت بیشتری بدهند. بحث توسعه مشاغل خانگی یکی از مهمترین مباحثی است که ما در حال پیگیری آن هستیم و دولت برای این مشاغل تسهیلاتی را در نظر گرفته و این تسهیلات را به متقاضیان می‌دهد.
وی با بیان این‌که دولت نقش تسهیل‌گری دارد و نباید وارد بخش اجرایی شود، بیان داشت: دولت وظیفه تامین تسهیلات را دارد و هیچ‌گونه وظیفه دیگری در این خصوص ندارد اما در کشور ما این نگاه وجود دارد که سیستم دولتی باید تمام کارها را انجام بدهد، در حالی که در سایر کشورها دولت تنها نقش ارائه تسهیلات به متقاضیان را دارد. وظیفه دولت در قبال مشاغل خانگی، دادن تسهیلات است و بخش‌های اجرایی باید با همکاری و هماهنگی و با تلاش بانوان مشاغل خانگی با ایجاد و توسعه مشاغل خانگی، اقتصاد خوبی را برای کشور محقق کنند.
موسوی با اشاره به حضور بانوان در صنعت و کشاورزی گفت: حضور بانوان در بخش صنعت و کشاورزی بیشتر از بخش خدمات است و باید به این نکته توجه کنیم، ۵۳ درصد جامعه دانشگاهی ما بانوان و دختران هستند که برای ما یک فرصت محسوب میشود و باید از این فرصت بهره کافی را ببریم و از این نیروی توانمند برای کار در مشاغل خانگی استفاده کنیم چون به دنبال معیشت پایدار هستیم.
وی با تاکید بر توانمندسازی زنان استان اظهار داشت:منظور از توانمندسازی این است که بانوان باید در همه ابعاد، توانایی خود را نمایان کنند و باید همه با همدیگر همکاری کنند تا بتوانیم اقتصادی پایدار را برای جامعه خود به وجود آوریم. در بحث توانمندسازی بانوان نسبت به مردان حساسیت بیشتری وجود دارند.
معاون شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان:
۹۵۰ واحد صنعتی فعال در استان خوزستان
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان گفت: در استان خوزستان ۷۰ شهرک و ناحیه صنعتی وجود دارد که بیش از ۱۳۰۰ واحد صنعتی در این شهرک‌ها به بهره‌برداری رسیده‌اند که ۹۵۰ واحد از این واحد‌ها فعال هستند.
در ادامه سمینار علی خسروی معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان اظهار داشت: شرکت‌ شهرکهای صنعتی دو وظیفه مهم دارد که شامل وظایف سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از جمله تملک زمین، واگذاری زمین به سرمایه‌گذاران و کارآفرینان و اقدامات حمایتی می‌شود.
وی افزود: در استان خوزستان ۷۰ شهرک و ناحیه صنعتی وجود دارد که بیش از ۱۳۰۰ واحد صنعتی در این شهرک‌ها به بهره‌برداری رسیده‌اند که ۹۵۰ واحد از این واحد‌ها فعال هستند.
خسروی با اشاره به اهمیت مشاغل خانگی در اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از راهکارهای مهم برای درآمدزایی و اشتغال که بدون اختلال در نظم جامعه و در منزل انجام می‌شود، مشاغل خانگی است. اینگونه مشاغل نیاز به حمایت‌های فراوانی دارند تا تبدیل به صنایع بزرگتر شوند زیرا این صنایع در ابتدا کوچک و خرد هستند و برای بزرگتر شدن نیاز به حمایت مالی و معنوی دارند.
وی عنوان کرد: عمده مشکلات مشاغل خانگی، مربوط به بازار آن‌ها است که برای برطرف کردن این مشکل ما نمایشگاه‌هایی برگزار می‌کنیم و در این نمایشگاه‌ها، حمایت‌های بسیار خوب و قابل ملاحظه‌ای از مشاغل خانگی می‌شود.
خسروی با اشاره به برگزاری جلسه با تجار عراقی در روز گذشته افزود: شرکت‌هایی به عنوان شرکت‌های مدیریتی صادراتی وجود دارد که در جلسه‌ روز گذشته با تجار عراقی مقرر شد که با همکاری این دو بخش، محصولات ما به آنجا صادرات شوند.
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان خوزستان بیان داشت: برای مشاغل خانگی آموزش به صورت رایگان در زمینه‌های مختلف صورت می‌گیرد و دوره‌های مختلفی را برای آن‌

ژورنالیسم, [۰۳٫۰۷٫۱۷ ۲۲:۲۳]
[Forwarded from مادرم فاطمه باشد پدرم شاه نجف]
ها برگزار می‌کنیم همچنین تورهای صنعتی برای بازدید از سایر صنایع موفق استان‌ها در نظر گرفته‌ایم که این اقدام، به شکوفایی صنعت استان کمک فراوانی خواهد کرد.
رئیس انجمن زنان کارآفرین خوزستان:
دولت باید نقش تسهیل گری خود را بخوبی انجام دهد
رئیس انجمن زنان کارآفرین خوزستان گفت:
بیشترین مشکلات در ایجاد مشاغل خانگی نبود زیرساخت مناسب در استان است که به دستگاه های اجرایی بازمیگردد.تعداد زیادی از دستگاه های استان پیگیر اشتغال بانوان خصوصا در بحث مشاغل خانگی هستند اما تا به امروز نتوانسته اند مشکلات زنان در این حوزه را حل کنند
دکتر خدیجه یارعلی رئیس انجمن زنان کارآفرین خوزستان ضمن انتقاد شدید از عملکرد دستگاه های اجرایی در استان اظهار داشت: جامعه زنان استان توانمندی خود را در بخش های مختلف نشان داده است،اگر مشکلی هست مربوط به زیرساخت ها میشود، نباید به زنان نگاه پروژه ای و دستورالعملی داشت ، باید جامعه زنان را جدی گرفت.
وی افزود: بیشترین مشکلات در ایجاد مشاغل خانگی زنان چالش های نبود زیرساخت مناسب در استان است که به دستگاه های اجرایی بازمیگردد.تعداد زیادی از دستگاه های استان پیگیر اشتغال بانوان خصوصا در بحث مشاغل خانگی هستند اما تا به امروز نتوانسته اند یکی از مشکلات زنان در این حوزه را حل کنند، سالیان سال است که مشکلات ثابت و پابرجا هستند و تغییری در روند رفع این مشکلات ایجاد نشده است.
یارعلی با اشاره به نقش مهم دولت در این امر بیان داشت: دولت باید نقش تسهیل گری خود را بخوبی انجام دهد .در دستگاه های دولتی هرجا مشکلات را مطرح میکنیم همه در پاسخ یک جواب میدهند همه جا همینطور است، این جواب درستی نیست، باید تغییرات ایجاد کرد .
وی گفت:موضوع مشاغل خانگی یا جز دغدغه های دستگاه های دولتی نیست و یا اگر هست راهکارهای مناسب برای رفع موانع را ندارند . ما این آمادگی را داریم در بخش توانمندسازی زنان مشاوره های لازم را در جهت پیشرفت در این زمینه ارائه دهیم.