بانو خبر | اولین مرجع تخصصی اخبار بانوان خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۳۹۶/۰۴/۱۱ - ۲۲:۴۴ چاپ مطلب ارسال به دوستان
یک درمانگر اعتیاد در گفتگو با بانوپرس :

از علت‌های اصلی گرایش زنان به مخدرها تبلیغات ماهواره است / اقدامات دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی در پیشگیری و رفع اعتیاد در زنان ضعیف است / زنان خود باور به سمت اعتیاد نمی روند

زن نیروی مولد، نگهدار، ظرفیت ساز و رشد دهنده منابع انسانی و رکن خانواده و جامعه است پس لازم است زنان نگاهی دوباره به خود و توانایی هایشان داشته باشند .


 

images

یک درمانگر اعتیاد در گفتگو با خبرنگار بانو پرس گفت : در سال‌های اخیر مخدرهایی به بازار عرضه شده که مخاطبش می‌تواند گسترده‌تر از مخاطبان سال‌های گذشته باشد یعنی اگر در سال‌های خیلی دور بازار مواد مخدر فقط می‌توانست گروه کوچکی از زنان را در بر بگیرد، اکنون این بازار به علت وجود مواد مخدر جدید توانسته زنان بیشتری را به خود جذب کند.

صادقی افزود : در گذشته برای قاچاقچیان، دسترسی به زنان سخت‌تر از امروز بود چون آنها معمولا در خانه بودند، همچنین موادی وجود نداشت که زنان بتوانند براحتی از آن استفاده کنند؛ مثلا اگر زنی می‌خواست تریاک مصرف کند، سست می‌شد و از کار خانه باز می‌ماند و اطرافیان بسرعت متوجه این مساله می‌شدند، اما حالا ماده‌ای چون شیشه وجود دارد که می‌تواند زنان را که حضوری فعال در جامعه دارند، درگیر و آنها را در ظاهر، پرتحرک و فعال کند.
وی افزود : بر اساس تحقیقات صورت گرفته حدود ۵/۸ (هشت و نیم) درصد از زنان خوزستانی به سمت و سوی مواد مخدر گرایش یافته‌اند و اساسی‌ترین موضوعی که در اعتیاد زنان موثر است باورها و نگرش‌های غلطی است که در این رابطه وجود دارد .

وی با بیان اینکه زنان و دختران بیشتر به سمت تبلیغات ماهواره ای لاغری ، جوانی پوست ، شب بیداری و خلاقیت‌ها می‌روند لذا از علت‌های اصلی گرایش زنان به مخدرها این گونه تبلیغات است.
صادقی درباره این که بیشترین گرایش زنان خوزستان به مصرف کدام یک از مواد مخدر است، گفت: تریاک، شیشه، الکل، کراک افغانی، هروئین، حشیش و اکستازی به ترتیب در اولویت مواد مخدر مورد نظر زنان خوزستانی است .
این مددکار اجتماعی تصریح کرد : نوع اقدامات دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی استان در اعتیاد زنان ضعیف است . مقوله اعتیاد زنان باید بیشتر مورد توجه ویژه مسئولین استان قرار گیرد.
صادقی در انتها به بانوان خوزستانی توصیه کرد : زن نیروی مولد، نگهدار، ظرفیت ساز و رشد دهنده منابع انسانی و رکن خانواده است. لازم است زنان نگاهی دوباره به خود و توانایی هایشان داشته باشند تا بتوانند حضور خود را در عرصه های مختلف پررنگ تر کنند.تا استانی پویا و شاد داشته باشیم .