بانو خبر | اولین مرجع تخصصی اخبار بانوان خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۳۹۶/۰۴/۱۱ - ۲۱:۴۲ چاپ مطلب ارسال به دوستان
بانوی خوزستانی طراح تولید گیاهان تراریوم در گفتگو با بانوپرس مطرح کرد :

از مسئولین استان درخواست حمایت بیشتر از این طرح را داریم / در حال حاظر بروی تولید درختچه ها و گیاهان دارویی کار میکنیم / با این روش محصولات عاری از ویروس، سالمتر و بازار پسند تر خواهند بود

گیاهان ‘باغ های درون شیشه ای (تراریوم) از طریق کشت بافت گیاهی تکثیر می‌شوند . این روش به نگهداری گیاه برای مدت زمان ۶ تا ۱۲ ماه بدون نیاز به آب، کود یا هرس کردن منجر می شود و پس از زمان ذکر شده می‌توان گیاه را از درون شیشه به درون گلدان یا باغچه منتقل کرد.

 

به گزارش خبرنگار بانوپرس : زهرا نبی دانشجوی دکترای اصلاح نباتات ملکولی ،دانشگاه دولتی لرستان است .او مقطع  لیسانس خود را  در دانشگاه چمران اهواز گذرانده است. وی در دوره ی لیسانس خود موفق به کسب رتبه ی نهم ، شانزدهمین المپیاد دانشجویی رشته زراعت اصلاح نباتات شد وبا استفاده از این مقام به ادامه تحصیل در مقطع ارشد پرداخت.

وی به معرفی اعضای شرکت رویان کشت امرداد و نحوه ی اجرایی کردن این ایده پرداخت وگفت: خواهرم، خدیجه  نبی، دارای لیسانس کشاورزی و منابع طبیعی ومحمد دلی ،دانشجوی ارشد اصلاح نباتات دانشگاه آزاد اهواز همکاران من در اجرای این ایده هستند. نام امرداد در اسم شرکت ،یک کلمه اصیل فارسی به معنای جاودان است و در ایران باستان کار نگهداری از گیاهان را انجام میداد.

شکل گیری ایده

نبی افزود: این طرح ،پیشنهاد یکی از اساتید دانشگاه بود که در حال حاضر بعنوان مشاور در کنار ما هستند.حدود ۴ ماه بطور مداوم روی این طرح تحقیق کردیم،ایده اولیه چندین بار تغییر کرد، از همان ابتدای کار،طرح آزمایشگاه کشت بافت بود ولی محصول اولیه چیز دیگری بود تا در نهایت به محصول تولید شده ی امروز رسید. .

وی  بیان داشت: یک آزمدر ایشگاه کشت بافت و بخش  طراحی و اجرای فضای سبز فانتزی ، راه اندازی کردیم.در حال حاضردفتر مرکزی ما زیر نظر مرکز رشد دانشگاه آزاد شوشتر افتتاح شد. بخش آزمایشگاهی با هزینه ی شخصی و بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان ، برای تجهیز، خرید وسایل ومواد مورد نیاز ایجاد شده و تاکنون کمک مالی از ارگان و یا موسسه ای  دریافت نکردیم.

نحوه ی کشت

این عضو جوان شرکت رویان کشت امرداد ،درباره شیوه کشت این گیاهان می‎گوید:گیاهان  ‘باغ های درون شیشه ای’ از طریق کشت بافت گیاهی تکثیر می‌شوند و تکنیک کاملا تخصصی کشاورزی است. با استفاده از این تکنیک میتوان گیاهان را بصورت سریعتر از تکثیر سنتی(بذر،قلمه،پاجوش) تکثیر نمود. این روش به نگهداری گیاه برای مدت زمان ۶ تا ۱۲ ماه بدون نیاز به آب، کود یا هرس کردن منجر می شود وپس از زمان ذکر شده می‌توان گیاه را از درون شیشه به درون گلدان یا باغچه منتقل کرد.

وی ادامه داد:از این تکنیک در مواقعی استفاده میشود که یک گیاه از طریق تکثیر سنتی به سختی تکثیر میشود آنوقت است که از تکنیک کشت بافت در آزمایشگاه استفاده میکنند ،گیاه را در تعداد زیاد در مقیاس مکانی کمتر تولید میکنند بعد از اینکه فاز درون شیشه ای گیاه به رشد خوبی رسید،آنرا به محیط گلخانه منتقل میکنند.

نبی با بیان اینکه اولین آزمایشگاه کشت بافت استان را افتتاح کردند گفت: بخشی از کار، تولید محصولات فانتزی و تزیینی تراریوم یا باغ های درون شیشه ای است که با استفاده ازاین تکنیک تا چندین ماه  نیاز به آبیاری و نگهداری ندارند و گیاه بطور کاملا طبیعی در محیط شیشه ای در بسته رشد میکند.

طرح های در حال اجرا

وی افزود: اکنون بروی تولید درختچه ها و گیاهان دارویی  کار میکنیم همچنین درختچه  هایی برای فضای سبز شهری خوزستان ، گیاهان زینتی و تولید سیب زمینی عاری از ویروس بصورت مینی تیوبرهای عاری از هرگونه آلودگی هستیم.

با استفاده از مینی تیوبرها هزینه خریداری بذر سیب زمینی برای کشاورز کاهش پیدا میکند ودر نتیجه ی آن سود بیشتری حاصل شده و محصول عاری از ویروس، سالمتر و بازار پسند تر خواهد بود.

نبی اظهار داشت: ۶ خرداد ماه سال  ۹۴ سرمایه گذاری این طرح را آغاز کردیم در مهر ماه ۹۴  آزمایشگاه تجهیز شد. اردیبهشت ماه سال ۹۵ محصول تراریوم بصورت نمونه های اولیه وارد بازار شد و یکسال است بصورت اینترنتی این محصولات به  فروش میرسند.

در خواست از مسئولین

وی از مسئولین استان درخواست حمایت بیشتر از این طرح را داشت و گفت: از مسئولین میخواهم از شرکت رویان کشت امرداد گیاهان خورد نیاز خود را خریداری کنند و این شرکت را به ارگان های دیگر معرفی کنند. تیم سه نفره ما متخصص و جوان است ، نیاز به انگیزه و حمایت داریم.اکنون قصد راه اندازی بخش دیگری از آزمایشگاه را داریم اما  توان مالی نداریم  و نیاز به حمایت مسئولین و دستگاه ها است.

نبی افزود: در حال اجرای روند دانش بنیان شدن شرکت را طی میکنیم، که بعد از ثبت شرکت دانش بنیان بیشتر از گذشته به رسمیت شناخته میشویم آن زمان  نیاز به حمایت بیشتری داریم، مثلا وقتی گونه ی فضای سبز شهری تولید کردیم نیاز به حمایت شهرداری و ارگان های مربوطه داریم.

راه های ارتباطی

علاقمندان میتوانند با شماره تلفن های ۰۹۱۶۶۲۲۴۷۸۷ و ۰۹۳۶۹۸۳۵۳۸۰

و همچنین در فضای مجازی از طریق

Royan_kesht_Amordad@telegram:

Insta: royankesht.amordad

با این شرکت در ارتباط باشند.