بانو خبر | اولین مرجع تخصصی اخبار بانوان خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۳۹۶/۰۴/۰۳ - ۱۵:۱۱ چاپ مطلب ارسال به دوستان
یک زن سرپرست خانوار در گفتگو با بانوپرس مطرح کرد :

برای حل مشکلات فرهنگی و معیشتی زنان سرپرست خانوار باید نگاه جامعه و مسئولین به این قشر تغییر کند

زنان سرپرست خانوار از مشکلات اجتماعی و فرهنگی و نگاه منفی جامعه به آنها رنج می‌برند و حل مشکل زنان سرپرست خانوار همت همگانی از سوی جامعه و مسئولین می خواهد .

 

 

به گزارش خبرنگار بانوپرس :  با فریبا در مهدکودک دخترم آشنا شدم آرنیتا دختر چهار ساله فریبا با دخترم همکلاس است . فریبا داستان زندگی خود را این طور تعریف می کند : روزی که از همسرم جدا شدم، نه با سرپرستی خانوار آشنا بودم و نه با آینده ای که انتظارم را می‌کشید. بعدها فهمیدم سرپرست خانوار بودن. چه باری بر دوشم دارد.۲سال است که از همسرم جدا شده ام و آن روزها آرنیتا دو ساله بود .

 می‌گوید کلا دو سال زندگی مشترک داشتیم زود هم بچه دار شدیم مشکلاتمان زیاد بود و مهمترینش اعتیاد بود ، برای طلاق خیلی پله‌های دادگاه را یک به دو کردم و برای گرفتن حضانت آرنیتا زیاد اشک ریختم .

فریبا این بار به ما از تجربه‌هایی می‌گوید که بعد از طلاق کسب کرده است. تجربه‌هایی که گاه و بیگاه، بغض بر گلویش می‌نشاند و اشکش را جاری می کند .

او می گوید الان ۳۰ سال دارم و در یک شرکت عمرانی منشی هستم البته قبل از طلاق هم کار می کردم اما بیشتر برای فرار از مشکلات زندگی بود اما الان برای گذران زندگی خودم و دخترم کار می کنم .

صاحب شرکت انسان محترمی است و مراقب رفتار پرسنل خود هست اما گاهی مراجعین که متوجه می شوند من یک زن مطعلقه هستم می خواهند صمیمی شوند و نگاه های سنگینی دارند برای همین است که این موضوع را همیشه مخفی می کنم .

من و سهراب نسبت فامیلی دوری با هم داریم و زندگی مشترک را عاشقانه و با رضایت و شادی زیاد خانواده ها شروع کردیم ولی خیلی زود فهمیدم که به شیشه و رانگردان اعتیاد دارد .ما مشکل مالی نداشتیم چون پدرش جور اعتیاد و بیکاری او را می کشید اما من احساس امنیت نداشتم و نگران تربیت دخترم بودم اما سهراب حاظر به طلاق نبود و من درخواست دادم و مهره ام را بخشیدم و آرنیتا را گرفتم . البته به این راحتی که می گویم نبود خیلی سختی کشیدم تا رها شدم .

فریبا و آرنیتا حالا با هم  زندگی می‌کنند، در یک خانه اجاره ای در اهواز  . او می گوید مهریه داشتم، اما بخشیدم تا دخترم را بگیرم .

 لحظه‌ای که امضای سند جدایی را زدم، نمی‌دانستم چه فشار اجتماعی بر دوشم افتاده است. من، تبدیل به زن سرپرست خانوار شده بودم که جامعه به آن نگاه مثبتی ندارد. یک زن مطلقه، یک زنی که سایه «مرد» بالا سرش نیست.

همان موقعی که دنبال خانه بودیم، تا بنگاه دار‌ها می‌شنیدند زنی مطلقه هستم، چهره شان در هم می‌آمد و با تأکید می‌گفتند این محل، به زنان تنها خانه اجاره نمی‌دهند. این تنها یکی از مشکلات «پسا طلاقی» من است. خیلی از دوستانم بعد از جدایی ام، با من قطع رابطه کردند؛ چرا که یا همسرانشان دوست نداشتند که شریک زندگیشان با زنی تنها و مطلقه در ارتباط باشد یا خانواده شان به رابطه با من، حساس شده بودند. حتی یک بار مادر دوستم تلفن کرد و گفت لطفا از زندگی دخترم بیرون برو. تو یادش می‌دهی چطور با همسرش کنار نیاید .

بدیهی است که به دلیل این وضعیت جدید و فشاری که از بیرون به زنان سرپرست خانوار وارد می‌شود، باعث اعمال نوعی بار روانی سنگین به آنان می‌شود. زنی که هم باید مادری نمونه باشد، با فشارهای اقتصادی کنار بیاید، مراقب خودش باشد، دائم زیر ذره بین است که مبادا خطایی از او سر بزند و مهمتر از آن، همچنان بتواند در جامعه حضوری فعال داشته باشد.

فریبا می گوید : به دلیل مشکلاتی که برای زنان از نظر اقتصادی در محیط‌های شغلی وجود دارد، همیشه از لحاظ اقتصادی در مضیقه هستم، چون زن هستم، در برابر مردان آن شرکت حقوق کمتری دارم، اضافه کار کمتری دارم و از همه مهمتر امنیت کمتری دارم.

مدیرعامل شرکت‌ها یا هیچ تمایلی به استخدام زنان مطلقه ندارند، یا آنقدر آن‌ها را زیر ذره بین قرار می‌دهند که حتی جرأت ندارند با کسی صحبت کنند. البته من این مشکلات را در محل کارم ندارم . گفتم صاحب شرکت ما انسان محترمی است . خدا خیرش بدهد .

از فریبا خداحافظی می کنم و با دخترم راهی خانه می شوم و با خود می اندیشم که فریبا تحصیل کرده و صاحب شغل است و خانواده او با طلاقش کنار آمده و او و فرزندش را پذیرفته اند با این حال مانند هر زنان سرپرست خانواری همچنان از مشکلات اجتماعی و فرهنگی در جامعه رنج می‌برد. اما هستند زنان سرپرست خانواری که نه خانواده و نه جامعه آنها را می پذیرد و سواد و منبع در آمدی هم ندارند و گاهی حتی سقفی هم بالای سرشان نیست و حل مشکل آنها یک همت همگانی می خواهد و در کل باید نگاه جامعه و مسئولین به زنان سرپرست خانوارتغییر کند .